Info
V rámci starých manuálních objektivů paří Flektogon k velice oblíbeným. Během své krátké zkušenosti se starými skly na něj stále narážím v různých diskusích, ze kterých vyplývá, že nemít dobrého "Fleka" je jako sbírat hokejový karty a nemít Jágra. Až tak? Je to jen má dedukce, každopádně Flektogon se v recenzích jeví jako slušný, relativně dostupný objektiv stojící na pomezí světa širokoúhlých ohnisek. 
Jedná se o modernější verzi se světelností f2.4, MC (reflexními vrstvami) a závitem M42. Cena se pohybuje zhruba do 4 tisíc na českých bazarech, na eBay se dají nalézt i modely za dvojnásobek či trojnásobek, většinou ve stavu nového kusu, v originálním balení. Tuto cenu však zaplatí spíše sběratel. Je také třeba si uvědomit, že existuje celkem asi 6 verzí s podobnými parametry, původní model vyráběný od roku 1950 měl světelnost f2.8. Objektiv je celokovový, působí robustním dojmem. Clona má 6 lamel a její ovládací kroužek krásně cvaká, přičemž mezi značenými f2,4 a f4 nastavíte ještě dvě polohy, jednu pak mezi všemi dalšími. Ostření jde krásně hladce.
 Pro mnohé uživatele může být klíčovým faktorem velmi krátká minimální vzdálenost pro zaostření. Udává se 19 cm, což mohu potvrdit. Toto je samozřejmě vzdálenost ke snímači, v praxi jste pak přední hranou objektivu zhruba 8 cm od objektu (záleží na šířce příruby redukce) a s nasazenou sluneční clonou prakticky na dotek. I z tohoto důvodu dostal Flektogon přezdívku "Macro Killer", protože i bez mezikroužků či nějaké předsádky jej lze relativně dobře využít pro macro fotografii.

Technika
Fotil jsem s FUJIFILM X-E2s, tedy na snímač velikosti APS-C, avšak díky speedboosteru (Pixco*) bylo využito více než 95% plochy objektivu, nemusíme se tedy zabývat crop factorem.  Fotky jsem upravil dle svých preferencí.
Vím, že v rámci testu by někdo mohl požadovat surové snímky, ale mě jde vždy o finální výsledek.
Snažil jsem se fotit tak, jak jsem zvyklý a fotky tématicky rozčlenil do kapitol. Můžete tedy líp přescrollovat, pokud vás něco nezajímá.


* PIXCO speedbooster se později ukázal jako strůjcem všudypřítomného kruhového rozostření, které má za následek nekvalitní optika,
s novějším, dražším a kvalitnějším speedboosterem LENS TURBO II kruhové rozostření mizí a lze tedy podstatně lépe využít malé hloubky ostrosti, s odstupem času je tedy tento test objektivu spíše připomínkou nekvalitní redukce, podobně na tom jsou i další levné čínské náhražky prodávané pod jménem Roxsen, Camdiox atd.


Závěr
Flektogon je zajímavé sklo, které má svůj jedinečný charakter. Buď si jej oblíbíte nebo pro něj nenajdete využití.
Je s ním ale bezpochyby zábavné fotit a tenhle faktor ještě více umocňuje možnost ostření z velmi blízké vzdálenosti. 


FotkyI.
Portrétní momentky

Při portrétu zblízka dejte pozor na kombinaci kompozice a clony. Jedno z očí se snadno ocitne mimo ostrý střed
(edit: toto je výše zmiňovaná chyba redukce)

O krok vzad je to mnohem lepší.


II.
Black & White. Childern free.

Clona f11 znamená skoro celoplošnou ostrost, kresba i detaily jsou tady vcelku fajn.


Na dalších snímcích je více patrné, jak speedbooster Pixco kazí fotky krajiny swirl efekem po stranách.

III.
Nějakej zbytek...

Vzhledem k charakteru Pixco speedbooster je ideální kompozice na střed...

Jsem relativně dost blízko, clona je asi f2.8.

Ostřit lze velmi blízko. Dokážu si představit, že např. svatební fotograf by tento objektiv uměl kreativně využít při fotografii prstýnků, přání, oznámení atd.


IV.
Bonus: Jak to vidí syn Tobiáš?

I náš malej prvňáček si musel Fleka zkusit. Sice je zvyklej na AF, když už mu foťák půjčím, ale kupodivu i takovejhle prcek dokáže manuálně ostřit a navíc docela dobře. Ty fotky mě baví!

Další alba z této sekce...

Back to Top