Po úvodním testování jsem objektiv měl ještě pár dní, než jsem místo jeho vrácení zaplatil Borisovi adekvátní částku. Prostě mě bavil, ačkoli se nejedná se o žádnou raritu, proto není zároveň nijak drahej. Podle stavu jej koupíte okolo 2.000 Kč.

Co tím chtěl básník říci?
Dostáváme se na konec mého krátkého psaní, které jsem rozepsal asi dva roky zpátky, ale nikdy nedokončil. Pamatuji si jen, že jeho smyslem bylo zamyšlení se nad expanzí levných - především čínských manuálních objektivů značek jako Meike či 7Artisans apod. 
Tyto objektivy zprvu vypadají lákavě, především díky velmi nízkým pořizovacím nákladům,
ale osobně si myslím, že opticky působí oproti většině historických objektivů lehce bezcharakterně až nudně. To samé bych pak vlastně mohl napsat o materiálovém provedení - tedy, na jedné straně obdivujete kvalitu poctivého bakelitu nebo kovu z let minulých a na straně druhé průměrný plast nastříkaný metalickou barvou, v tom horším případě pak ve stříbrné variantě :).
Nevýhodou staroskel je samozřejmě bajonet, ke kterému musíte přikoupit adekvátní redukci a v případě APS-C (a menších) snímačů pak ideálně i speedbooster*) pasující do vašeho fotoaparátu. I tak se ale cenově nemusíte dostat výrazně nad částku, kterou byste jinak utratili za "smradlavého číňana". Nemám obecně nic proti čínské produkci, např. firma Mitakon vyrábí kvalitní výrobky, ale v případě potřeby levného objektivu mi přijde líto nebrat v potaz tak širokou paletu historických objektivů, které tu jsou a mohu být znovu využity a podle mého názoru s lepším výsledkem. Jeden příklad za všechny - objektiv Kamlan 50/f1.1 za cenu okolo 3 - 4000 Kč disponuje za danou cenou až neskutečnou světelností, většina testů
a recenzí však jasně prokázala, že "použitelný" je v podstatě až od clony f2 respektive f2.8, soudruzi pak ještě cosi vylepšili (možná jen marketing) a udělali novou verzi slibující lepší ostrost atd. Ale při troše matematiky - když nasadím kvalitní speedbooster, který zvyšuje světelnost o +1EV a na něj dám objektiv f1.8 jsem expozičně prakticky na stejné hodnotě (f1.2). Samozřejmě bychom našli další pro a proti (např. absenci UV a antiflare vrstev apod.), ale přijde mi jaksi zbytečné tohle řešit u objektivů 
v rozmezí 2 - 5000 Kč.

S Nikkorem 50/f1.8 AI jsem nafotil několik oblíbených fotek a nemám problém jej použít i v náročnější reportáži **), pokud občas zatoužím zafotit si s objektivem, který představuje protipól těch nejkvalitnějších moderních sáhnu po "Nikkim" a prakticky nikdy toho nelituju ;)


POZNÁMKY:
*) o speedboosteru jsem psal článek
ZDE
**) moje nejoblíbenější reportáž focená zejména s Nikkorem 50/f1.8 AI
ZDE

Pár dalších fotografií
s Nikkor 50/f1.8 AI

Další alba z této sekce...

Back to Top