SPEEDBOSTER nebo také FOCAL REDUCER je speciální redukce, kterou vymyslela
a na trh uvedla firma METABONES brzy následovaná vlnou čínských kopií. 

V čem spočívá výhoda speedboosteru pro majitele APS-C senzorů a má smysl jej použít? Jaké, a jak kvalitní jsou k dispozici redukce? Vyplatí se také pro uživatele fotoaparátů s ještě menšími čipy micro 4/3 (Olympus, Panasonic)? Na tyto otázky se pokusím odpovědět v následujícím článku, který jsem připravil na základě ročních zkušeností a dostupných informací z internetu a také proto, že pravidelně dostávám dotazy ohledně této problematiky od různých kolegů.
JAK TO FUNGUJE?

Pokud bych měl speedbooster specifikovat co nejjednodušším a nejvýstižnějším způsobem, 
asi bych napsal, že se jedná o sofistikovanou redukci, která umožňuje použití full-frame objektivů různých výrobců na menších snímačích, přičemž zachovává plný úhel záběru a přidá krok světelnosti.


Focení bez cropu?!
Pokud nasadíme full-frame objektiv na tělo fotoaparátu APS-C, přijdeme vlivem menší plochy tohoto snímače
o část zorného pole (tzv crop, který bývá typicky x1.5 či x1.6 dle konkrétního výrobce). Běžný FF objektiv
s ohiskem 50 mm nám tedy poskytne zorné pole (field of view) ca. 75 mm. Pokud však použijeme speedbooster redukci, která disponuje optickou soustavou fungující v podstatě jako obrácený teleconverter se zvětšením (magnification) 0.71x *), zachytí i menší APS-C snímač obraz v téměř celé původní velikosti. Čili zjednodušeně - speedbooster umí "vycucnout" FF objektiv a převést téměř celý jeho obraz na plochu senzoru APS-C. 

Proč téměř?
Pakliže FF představuje 100% a vezmeme např. ohnisko 50 mm, bude výsledek na APS-C s použitím speedboosteru následující: 50 mm x 1.5 (crop) = 75 mm x 0.71 (speedbooster) = 53,25 mm. Stejným vzorečkem lze vypočítat jakékoli jiné ohnisko, od velmi širokých až po teleobjektivy. Pro zjednodušení výpočtu se dá využít crop factor x1,07 *).

*) Přesnou hodnotu má každý výrobce nepatrně odlišnou

Fotografie pořízena s APS-C Fujifilm, speedboosterem Lens Turbo II a objektivem Vöightlander Ultragon s ohniskem 19 mm.
Černý vnější rámeček představuje plochu Full-Frame

Tento obrázek znázorňuje rozdíl zorného úhlu mezi klasickou redukcí (vlevo) a speedboosterem (vpravo)
zdroj: © Soundimageplus 

Co znamená "přidá krok světelnosti"?

Oficiální vysvětlení je skromné. Díky speedboosteru na snímač fotoaparátu dopadne více světla, a to "víceméně" přesně o +1EV (one stop of light). Často tedy čteme ve vlastnostech, že speedbooster vylepšuje světelnost objektivu, ačkoli toto tvrzení někteří fotografové odmítají nebo se je snaží v různých diskuzích napadnout. Osobně nejsem natolik technicky zkušený, abych tuto vlastnost dokázal sofistikovaně vysvětlit či dokonce obhájit v diskuzi a tak o ní raději uvažuji pouze ve smyslu určité technické výhody, než abych např. svůj Nikkor 50 f1.8 AI začal brát jako f1.2 apod. Ostatně, na stránkách Metabones lze najít několik takových příkladů. Faktem však zůstává, že s nasazeným speedboosterem se +1EV v expozičním trojúhelníku oproti běžné redukci opravdu projeví.
KOMU JE URČEN?

Z textu výše vyplývá, že speedboostery jsou zdánlivě určené zejména uživatelům s APS-C senzory, a to nejlépe pro moderní bezzrcadlovky, kde využití této redukce dává teoreticky největší smysl, hlavně díky možnosti focus peakingu (indikace roviny zaostření v EVF). Pakliže chceme používat FF objektivy a zejména ty historické kousky pro jejich nezaměnitelný charakter a zároveň (kvůli tomu) netoužíme fotit na full-frame bezzrcadlovky SONY, (kde samozřejmě speedbooster postrádá smysl a stačí obyčejná redukce) je speedbooster ideálním a dostupným řešením.
Nicméně podstatnou část trhu dnes tvoří i fotoaparáty s ještě menšími snímači micro 4/3 v čele s Olympus a Panasonic (crop factor x2.0).
I pro jejich bajonety se speedboostery vyrábí a fungují naprosto stejným způsobem (ovšem pouze novinky z dílny Metabones patřičně reagují na potřeby těchto uživatelů a vyvíjí stále nové typy, které dokáží převádět obraz s crop factorem až x0.58 a přidání +1.66 EV! Více parametrů na stránkách Metabones.
VLASTNOSTI A TYPY SPEEDBOOSTER REDUKCÍ

Většina speedbooster redukcí nepřenáší žádná data, nefunguje AF (ostří se manuálně) a nelze ovládat clonu prostřednictvím těla (modernější FF objektivy od firem Canon a Nikon, které nejsou vybaveny clonovým kroužkem tedy nedokážete řádně využít). Při velmi dynamickém vývoji trhu však lze AF i přenos dat očekávat velmi brzy.


Na konec jsem si připravil jen základní přehled kategorií řazený dle ceny.

Metabones (cena okolo 15.000 Kč)
Jejich Speed Booster™ je patentovaným výrobkem s ochrannou známkou. Široké portfolio různých modelů této značky s cenou od 499 do 659 USD však nepředstavuje zrovna levnou cestu.

Zhong Yi (Mitakon) (cena 4-5.000 Kč)
Tato značka se profiluje jako divize renomovaného hong-kongského výrobce optiky - firmy Mitakon. Jejich první focal reducer Lens Turbo vykazoval určité nedostatky v protisvětle a při vyšších clonových číslech vytvářel nepříjemný fialový či vínový spot uprostřed snímku. Výrobce však velmi profesionálně zareagoval a brzy se na trhu objevila inovovaná verze, která předchozí neduhy odstraňuje a svou kvalitou se pak opticky vyrovnává mnohem dražšímu originálu od Metabones. Lens Turbo II je dnes prakticky jedinou rozumnou alternativou v poměru výkon/cena. V čechách jej koupíte přímo u FujiFoto.cz nebo jej lze poměrně dobře objednat z eBay.

Camdiox, Roxsen, Pixco atd. (cena 2-3.000 Kč)
Na zcela opačném konci v kontrastu k Metabones stojí kopie z dílen šikovných čínských ručiček. Tyto náhražky možná vycházejí z původního modelu Lens Turbo, neboť vykazují stejné, výše zmíněné nedostatky (fialový spot - ověřeno u Camdiox a Pixco). Osobně jsem vlastnil focal reducer značky Pixco, který ještě navíc disponoval výrazným swirl efektem, a to i po zaclonění. Musím uznat, že zpracování je na velmi dobré úrovni a se swirlem lze vytvořit zajímavé snímky, avšak pokud si potrpíte na autentický charakter a bokeh starých skel, není pro vás tato levná redukce vůbec vhodná. 


EOS, NIKON F či M42...???
Zatímco vnitřní bajonet speedbooster redukce musí přirozeně odpovídat vašemu fotoaparátu (tedy např. Fujifilm, Sony, Olympus atd.), ideální řešení na té vnější představuje více možností. 
Jistě, pokud jste majitelem ucelené sbírky objektivů M42, nebo starých Nikkorů, máte asi jasno a koupíte booster se závitem či příslušným bajonetem. 

Jenže, co když mám nebo chci zkusit třeba různá stará skla s bajonety Minolta MD, Leica R, Pentax K, Exakta
a k tomu i profláklý M42 či nějakej Nikkor???

Řešením téměř pro všechny je
EOS.
Ano, sám velký Canon se trochu vyoutoval, jelikož jeho objektivy EF nemají clonový kroužek a s FD/FL zase nezaostříte na nekonečno, což použití v obou případech značně omezuje, ale pro všechny další skla je to skvělej výchozí bod.
Na EOS totiž za pár stovek seženete prakticky jakoukoli redukci, kterou tvoří většinou jen tenká příruba. Ta nepřekáží a nic neváží. Tím pádem vám stačí jeden speedbooster adaptér s vnějším bajonetem EOS pro většinu manuálních objektivů (viz obrázek).
ZÁVĚR
Osobně k plné spokojenosti používám Lens Turbo II a předtím jsem pár měsíců zkoušel nejlevnější speedbooster značky Pixco - recenze v kombinaci s objektivem Carl Zeiss Flektogon 35/2.4 je k dispoozici ZDE.


Pokud naleznete technickou chybu, či v případě jakéhokoli jiného dotazu mne prosím kontaktujte např. na tomto
fb profilu. Mé stránky bohužel neumožňují připojení diskusního formuláře :/

Další alba z této sekce...

Back to Top